Putevi kojim se najčešće prenosi ovaj virus su rizični seksualni odnosi(nekorištenje kondoma, često mijenjanje seksualnih partnera), korištenje istog pribora za injektiranje droga, putem majčinog mlijeka. Ono što je najbitnije jeste upravo izbjegavanje rizičnih obrazaca ponašanja. Da bismo spriječili prenošenje HIV infekcije moramo mijenjati i razvijati svijest građana o važnosti prevencije, testiranja na prisustvo HIV virusa u organizmu, na mogućnosti upotrebe antiretrovirusne terapije kod osoba koje imaju prisustvo ovog virusa u organizmu i samim tim ako se na vrijeme otkrije sprečavanje razvoja SIDE(sindrom stečenog imunološkog deficita) i svih drugih komplikacija koje se javljaju.
Kako ne bi došlo do prenosa HIV virusa prilikom seksualnih odnosa veoma je bitna upotreba kondoma. Pravilna upotreba kondoma tokom vaginalnog, analnog i oralnog seksa je veoma bitna jer sprečava prenos ovog virusa na seksualnog partnera. Kod osoba koje konzumiraju drogu bitno je bezbjedno intravensko ubrizgavanje droge u cilju smanjenja štete. Odnosno u ovom slučaju bitna je upotreba uvijek svog i sterilnog(za jednokratnu upotrebu)pribora za ubrizgavanje droga kako ne bi došlo do razvoja nove infekcije HIV-om, virusom B ili C žutice. Zatim majke koje imaju u svom organizmu prisustvo HIV virusa treba da u razgovoru sa stručnim licem smanje mogućnost prenosa ovog virusa na dijete kao i da se informiše o mogućim komplikacija u toku trudnoće. Majke koje su HIV pozitivne ne smiju da doje svoje dijete kako ne bi došlo do prenošenja ovog virusa na dijete.
Bitno je napomenuti da se HIV virus ne prenosi nekim drugim socijalnim kontaktom: rukovanjem, grljenjem, ljubljenjem, dijeljenjem pribora za jelo, posuda i posteljine, preko insekata ili životinja, kijanjem, kašljanjem, korišćenjem zajedničkog toaleta, bazena ili sapuna.
Međutim danas među ljudima vlada još uvijek stigma usled neznanja i neinformisanosti o načinima prenošenja infekcije kao i o mjerama prevencije koje treba da se sprovode kako ne bi došlo do infekcije. Veoma su bitne edukacije i razgovaranje o načinima prenošenja i mjerama prevencije kako bismo unaprijedili i zaštitili svoje i zdravlje drugih ljudi. I ono što je najbitnije jeste da se izbjegava rizično ponašanje koje dovodi do prenošenja ovog virusa.
NVO CAZAS besplatno i anonimno pruža podršku pri korišćenju usluga zdravstvene zaštite kada je u pitanju infekcija virusom HIV-a, kao i savjetovanje sa stručnim licima.
Kontakti putem kojih se može zakazati savjetovanje i dobiti potrebne informacije:
Telefon: 067 602 345 ili
Mail: office@cazas.org
Ovaj članak je nastao kao proizvod projekta Podrška u pružanju usluga u okviru servisa smanjenja štete i prevencije HIV-a među ključnim populacijama u Ukrajini i izbeglicama u odabranim susednim zemljama, finansiranog od strane kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge I kriminala (UNODC).