Tokom skupa, obrađene su ključne teme vezane za dostupne usluge tretmana zavisnosti u Crnoj Gori, kao i izazovi sa kojima se suočavaju stručnjaci u ovoj oblasti. Dr Ljubinko Kaluđerović, psihijatar iz Centra za mentalno zdravlje Doma zdravlja Glavnog grada, otvorio je sesiju predstavljanjem postojećih programa i usluga dostupnih u Crnoj Gori za osobe koje se suočavaju sa zavisnošću. On je naglasio potrebu za jačanjem kapaciteta centara za mentalno zdravlje i integracijom multidisciplinarnih timova u proces liječenja, kako bi se postigao bolji tretman i dugoročni rezultati. Zatim predstavnik Javne ustanove za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika psihoaktivnih supstanci Kakaricka gora, mr Nikola Ralević, psiholog, fokusirao se na ulogu rehabilitacije i resocijalizacije u procesu oporavka. On je govorio o važnosti pružanja kontinuirane podrške nakon primarnog tretmana, jer se mnogi bivši zavisnici suočavaju s poteškoćama pri povratku u društvo. Istakao je da se uspješna resocijalizacija oslanja na integraciju pojedinca u zajednicu kroz različite programe podrške, kao što su radna terapija, obrazovne inicijative i stalna psihološka pomoć.
Sanja Šišović, programska direktorica NVO CAZAS, predstavila je rezultate istraživanja potreba ciljnih grupa kada je riječ o servisima brige za osobe koje su pogođene zavisnošću. Šišović je istakla da je istraživanje pokazalo postojanje značajnih praznina u dostupnosti servisa, ali i u stepenu informisanosti korisnika o postojećim uslugama. Ukazala je na potrebu za boljom koordinacijom između državnih institucija, nevladinih organizacija i zajednice, kao i na važnost prilagođavanja servisa specifičnim potrebama različitih ciljnih grupa, uključujući mlade, žene i one iz socijalno ugroženih sredina.
Boban Sekulić, predstavnik Udruženja „HEP Crna Gora“, govorio je o ključnoj ulozi zajednica i lokalnih servisa podrške u procesu oporavka od zavisnosti. Sekulić je naglasio da bez aktivnog uključivanja zajednice, mnogi zavisnici nemaju šansu za uspješan oporavak. Takođe je ukazao na važnost održivih programa podrške u zajednici, koji ne samo da pomažu osobama u oporavku, već i smanjuju stigmatizaciju zavisnika. Sekulić je istakao primjere dobre prakse iz regiona i preporučio uspostavljanje lokalnih inicijativa koje će omogućiti individualizovane planove oporavka uz podršku porodice i prijatelja.
Okrugli sto je organizovan u sklopu projekta „Podrška porodicama u suočavanju sa kriznim situacijama nastalim upotrebom psihoaktivnih supstanci“, koji se realizuje u saradnji sa Udruženjem Hepatitis Crna Gora, a finansira ga Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografiji.