„Projektom je predviđeno i formiranje koalicije organizacija koje se bave ovim oblastima kao i izrada analize troškova i benefita u vezi sa socijalnim servisima koje pružaju nevladine organizacije kao servisima od javnog interesa“, rekla je Šišović u PR Centru.
Ona je objasnila da je osnovni cilj projekta „HealthUP“ usmjeren ka jačanju i posvećenosti civilnog društva i relevantnih aktera da održe i dodatno unaprijede rad servisa za najranjivije grupe u Crnoj Gori.
Projektom je predviđeno formiranje koalicije nevladinih organizacija koje se bave socijalnom i zdravstvenom zaštitom kao i aktivni monitoring implementacije zakona i politika u oblasti zdravstvene zaštite, zaraznih i nezaraznih bolesti.
Takođe, planirane projektne aktivnosti odnose se i na održavanje sastanaka sa donosiocima odluka sa ciljem poboljšanja socijalne i zdravstvene zaštite, dijaloga kao i pronalaženje potencijalnih rješenja u vezi sa trenutnom situacijom i održivošću postojećih servisa koji su usmjereni ka ranjivim populacijama, a pružaju se u okviru NVO.
U februaru slijedi nam set sastanaka sa donosiocima odluka u Crnoj Gori kako bi se napravio presjek stanja kada je u pitanju oblast kojom se projekat bavi.
Predstavnica Regionalne mreža za poboljšanje socijalnih usluga u jugoistočnoj Evropi "IRIS" za Crnu Goru Aleksandra Gligorović kazala je da je organizacija ASB Njemačka započela proces umrežavanja organizacija koje pružaju usluge socijalne zaštite i socijalne usluge u regionu.
„Prije četiri godine je pokrenuta inicijativa, i najprije je obuhvatala organizacije koje su bile aktivne u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i na Kosovu, a prošle godine je inicijativa proširena na Albaniju i Makedoniju“, objasnila je ona.
Ciljevi mreže su, kako je pojasnila, osim jačanja kapaciteta članica i zajedničko zagovaranje za bolje politike i položaj pružaoca socijalnih usluga, a da je fokus na organizacijama civilnog društva.