Odradili smo pet radionica i posjetili Srednju likovnu školu „Petar Lubarda“, dva puta Elektrotehničku školu „Vaso Aligrudić“, Medicinsku školu i Građevinsko-geodetsku školu „Inž. Marko Radević“.
Omladinke koje su učestvovale u realizaciji vršnjačke radionice su sa srednjoškolcima razgovarale o pojmu, motivima, posljedicima govora mržnje, njegovoj prevenciji, načinima prepoznavanja i mehanizmima za prijavu govora mržnje. Rad je bio upotpunjen vježbicama zagrijavanja i upoznavanja, crtanjem i online anketom edukativnog karaktera o prepoznavaju i sprečavanju govora mržnje. U zavisnosti od interesovanja i očekivanja učesnika/ca radionica, one su prilagođavane pa smo tako promišljali sa našim učesnicima gdje prestaje sloboda izražavanja a počinje govor mržnje, razliku između govora mržnje i uvrede, govor mržnje u kontekstu medijske pismenosti ali i ulozi predrasuda u stvaranju govora mržnje.
U toku vršnjačkih radionica, učesnici/e su iskazali značajno interesovanje za ovaj pojam, pokazali da uglavnom lako prepoznaju govor mržnje kad im se predstave njegovi elementi i izrazili su spremnost da isti prijavljuju. Većina je zaključila da ne treba odgovarati govorom mržnje na govor mržnje jer se time stvara ciklični krug. Svojom srčanošću i posvećenošću pokazali su nam da među njima imamo saborce i saborkinje u borbi protiv diskriminacije i mržnje, i bili raspoloženi za još sličnih aktivnosti kao što su ove radionice.
Zaključili smo da je govor mržnje sve učestaliji, pogotovo na online platformama, ali i da ako isti budemo redovno prijavljivali, poslaćemo poruku nulte tolerancije na govor mržnje, naravno imajući u vidu primarnu potrebu da buduće i trenutne mete govora mržnje žrtva zaštitimo i pružimo podršku. Takođe, naši mladi učesnici/e, njih 94 obuhvaćenih radionicama - edukaciju o ovoj temi smatraju bitnom, jer će potencijalne mete govora mržnje znati na koji način da se izbore sa ovom vrstom problema. Učesnici su izrazili želju i interesovanje da zagovaraju značaj prevencije govora mržnje i njegovu eskalaciju, jer ljudska prava i prava mladih ne smiju biti ugrožena u demokratskom društvu.
Posebno smo zahvalni našim alumnistkinjama Ivi Miljenović, Petri Stanojević, Loreani Brajović, Nini Golubović, Teodori Ilić i Rialdi Alić za iskazanu volju i stručnost u realizaciji vršnjačkih i omladinskih edukacija i što se sa nama bore za unaprijeđenje položaja posebno ranjivih grupa u crnogorskom društvu.
Vršnjačke i omladinske radionice o govoru mržnje realizovale su se kroz projekat "Znanjem do prava i podrške!" koji sprovodi NVO CAZAS u saradnji sa NVO Ljubav (Agape) i uz finansijsku podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.