Mladi se, pod uticajem različitih faktora koje nam donosi nov način života i napredna tehnologija, sve manje socijalizuju, komuniciraju, a sistem vrijednosti se u velikoj mjeri promijenio proteklih 20 godina. Iako se sve više govori o toleranciji, prihvatanju različitosti, humanosti, plemenitosti, poštovanju i sl., toga je sve manje. Smatramo da aktiviranje mladih u smislu njihovog angažovanja u volonterskom radu može u velikoj mjeri da doprinese razvoju kako njih samih, tj. ličnom razvoju, tako i razvoju zajednice i društva. Aktivnosti koje nudi CAZAS kao takva organizacija, razvijaju kod mladih različite vještine koje im mogu koristiti u svakodnevnom životu i kasnije u profesionalnom radu, bude nova interesovanja, šire pogled na svijet, omogućavaju mladima usvajanje novih znanja i sposobnosti, zbližavaju mlade, podstiču druženje i timski rad.
Volonterizam predstavlja kamen temeljac civilnog društva, jer se zasniva na najplemenitijim stremljenjima čovječanstva, a to su zauzimanje za mir, slobodu, mogućnost izbora, sigurnost i pravednost za sve ljude. Volonterski angažman ili dobrovoljni i besplatni rad koji koristi drugima i predstavlja opšte dobro, takođe je od velikog značaja za rješavanje brojnih problema koji se mogu naći u svakoj zajednici, kao i za jačanje solidarnosti članova te zajednice. On predstavlja oblik građanskog aktivizma, budi i ističe ono najbolje u čovjeku, mijenja svijest ljudi, poboljšava kvalitet života i razvija toleranciju. Volonterskim angažmanom ne dobijaju samo krajnji korisnici već i sami volonteri jer im ovaj rad pruža nova iskustva i osjećaju se svrsishodno. Danas se značaj ovakvog rada posmatra sa stanovišta doprinosa ekonomskom razvoju, smanjivanju siromaštva, izgradnji mira i prevazilaženju kriznih situacija,pomoći u slučaju prirodnih katastrofa, zaštiti životne sredine i sl. Prema nekim izvorima, u svijetu volontira oko 420 miliona ljudi.
Zaokupljenost mladih raznim vidovima zabave (internet, igraonice, klubovi), neiskorišćenost i neisplaniranost slobodnog vremena, slaba socijalizacija i međusobno razumijevanje, dovode do poremećaja sistema vrijednosti i loše utiču na razvoj mladih jedinki. Ukoliko želimo da zajednicu, lokalnu i globalnu, učinimo tolerantnijom, zdravijom, humanijom, moramo raditi na promovisanju ljudskih vrednosti i aktiviranju mladih da sami učine nešto za sebe i svoje društvo kako bi ga učinili ljepšim. Motivi za bavljenje volonterskim radom mogu biti različiti - soptveni razvoj, druženje, pomoć drugima, dokazivanje zajednici i sl., ali kada se pogleda konačni ishod ove aktivnosti nije važno da li su oni unutrašnji ili spoljašnji, u svakom slučaju mogu samo doprinijeti kako pojedincu tako i društvenoj zajednici. Najveću manu koju mladi vide u volonterizmu jeste nedostatak novčane naknade za njihov rad medjutim, praksa je pokazala da je puno lakše preći iz stanja angažovanosti u stanje zaposlenosti pa je tako i nekolicina volontera kroz ove program pronašla svoj prvi posao. Mladima koji se uključe u volonterske aktivnosti neprofitnog sektora pruža se mogućnost za uspostavljanjem novih kontakata, stiecanjem i razvijanjem novih znanja i vještina koje im mogu koristiti na tržištu rada.
Aktivizam mladih predstavlja temelje razvoja svakog savremenog društva. Moramo ga priznavati, poštovati, razvijati i njegovati, kako bi stvorili bolji svijet za sebe i buduće naraštaje.