Svjetski dan borbe protiv AIDS- a, 1. decembar, i ove godine se u svim zemljama – članicama Ujedinjenih nacija obilježava kroz kampanju pod sloganom Združenog programa Ujedinjenih nacija za AIDS (UNAIDS-a) „Težimo nuli. Nula novih infekcija HIV-om. Nula smrtnosti od posljedica AIDS-a. Nula tolerancije prema diskriminaciji“. Ove godine, globalna kampanja je posebno usmjerena na ka većem pristupu liječenju i podršci za sve ljude. Što je možda još važnije, kampanja predstavlja poziv vladama širom svijeta da održe obećanja i ispune svoje obaveze u borbi protiv AIDS-a. To je u skladu sa svim relevantnim međunarodnim deklaracijama o posvećenosti borbi protiv AIDS-a na globalnom nivou čiji je potpisnik i Crna Gora, uključujući i posljednju Političku deklaraciju o HIV/AIDS-koja je donijeta i usvojena u junu 2011. godine na Specijalnoj 65. sjednici Skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku.
AIDS (SIDA) je problem koji zahtijeva veliko angažovanje na svim nivoima društva. Neophodno je da svaki član društva da svoj doprinos odgovoru na HIV, kako bi broj osoba koje su nosioci ovog virusa u Crnoj Gori ostao na niskom nivou. U skladu sa tim, Vlada Crne Gore je usvojila Nacionalni strateški odgovor na HIV/AIDS za period 2010-2014. na osnovu kojeg se sprovode sve aktivnosti na prevenciji, liječenju i podršci u vezi sa HIV/AIDS-om na nacionalnom nivou.
I ove godine, CAZAS će obilježiti 1. decembar. U saradnji sa Nacionalnom komisijom za HIV, Momsic-om i Crvenim krstom, CAZAS je nosilac ovogodišnje kampanje koja će imati dva glavna segmenta: borbu protiv stigme i diskriminacije i rad sa vulnerabilnim grupama.
U sklopu plana kampanje, CAZAS će organizovati brojne aktivnosti širom Crne Gore:
- 1. Distribucija kondoma – kondomi sa košuljicama (i lubrikantima) će biti dijeljeni tokom cijele kampanje kroz sve aktivnosti. S ciljem odomaćivanja nošenja i upotrebe kondoma, na sam Svjetski dan borbe protiv Side, u dogovoru sa TC i Ekonomskim fakultetom u Podgorici, volonteri će dijeliti materijal i kondome kroz TC i fakultet.
- 2. Distribucija IEP materijala – informativno-edukativno-promotivni materijal će biti razvijen u skladu sa preporukama UNAIDS-a prije početka kampanje. Materijal će se sastojati iz: brošura, postera, košuljica za kondome, i sl. IEP materijal će biti distribuisan kroz sve aktivnosti kampanje.
- 3. Stručnjaci u polju prevencije i borbe protiv HIV/SIDA-e će održati predavanja i tribine u relevantnim institucijama u cilju prenošenja informacija i iskustava u svom radu.
- 4. Akcijom AIDS info omogućiće se svima da dobiju informacije iz oblasti prevencije HIV/AIDS-a, testiranja u okviru DPST centara kao i ostalih pitanja iz oblasti reproduktivnog zdravlja. Akcija će biti usmjerena na online savjetovanje i informisanje putem oficijalnih kontakta naše organizacije (fb i tw) kao i putem maila klub.mladih@cazas.org. Akcija će trajati od 26.11.2014.-2.12.2014 od 00-24.
- 5. Health patrola je aktivnost koja ce biti realiovana u Podgorici 1.decembra a obuhvata anketiranje gradjana od strane CAZAS patrole o osnovnim informacijama u vezi sa HIV-om. Patrola je takođe obezbijedila kako nagrade za nase sugradjane, tako i kazne za one koji nijesu dovoljno informisani o HIV-u.
- 6. »Podrška porukom« - akcija slikanja sa porukama podrške svim osobama koje žive sa HIV-om. Ova akcija ima za cilj da podigne svijest ljudi u Crnoj Gori o važnosti podrške i razumijevanja osoba koje su pogođene HIV-om kao i poslJedicama stigme i diskriminacije. Akcija će biti realizovana u TC Bazar u ponedjeljak 1.12.2014. od 15h. Prikupljene fotografije biće objavljene na oficijalnim stranicama naše organizacije, kao i partnerskih.
Tokom svih gore navedenih aktivnosti CAZAS će aktivno promovisati Evropsku sedmicu testiranja na HIV. Ova Inicijativa obezbjeđuje evropsku platformu za razmjenu aktivnosti na unaprjeđenju rane dijagnostike i liječenja HIV-a širom Evrope. Inicijativa je pod direktivom grupe nezavisnih eksperata koji predstavljaju civilno društvo, donosioce odluka, zdravstvene profesionalce i Evropske javno zdravstvene institucije. Ovogodišnja Evropska sedmica testiranja je usmjerena na zdravstvene radnike u Domovima zdravlja i u Primarnim centrima zdravstvene zaštite. Ponuda testiranja se odnosi ciljano na sve grupe u povećanom riziku (MSM, SR, IKD, migrante i mobilnu populaciju, zatvorenike), za civilna društva, zdravstvene organizacije i profesionalce koji mogu pomoći da se test uradi i da se obezbijedi rani tretman tek otkrivene infekcije.