Na EPALE platformi registrovano je preko 103.000 korisnika i predstavljeni su sistemi obrazovanja odraslih iz 36 zemalja, uz prevod na 24 evropska jezika. U suštini, EPALE je nova višejezička zajednica profesionalaca iz oblasti obrazovanja odraslih, namijenjena prevashodno akterima kreiranja i sprovođenja politike obrazovanja odraslih, nastavnicima/trenerima/instruktorima, akademskikm profesorima i drugim stručnjacima koji rade u oblasti obrazovanja odraslih.
Crna Gora je postala dio EPALE zajednice 2016. godine kada je započela i niz aktivnosti na planu saradnje sa Evropskom komisijom u cilju unapređenja nacionalne politike obrazovanja odraslih i njenog povezivanja sa politikama i praksama drugih zemalja. Shodno navedenom, od januara 2016. godine Crna Gora je potpisnica Ugovora sa Izvršnom agencijom za obrazovanje, audiovizuelnu djelatnost i kulturu (EACEA) o realizaciji projekta „EPALE Nacionalna služba podrške za Crnu Goru“, a ulogu EPALE Nacionalne službe podrške u Crnoj Gori ima Centar za stručno obrazovanje.
Platforma sama po sebi predstavlja značajan izvor informacija, koje stručnjaci iz oblasti obrazovanja odraslih mogu koristiti u svom svakodnevnom radu, informišući se o posljednjim aktuelnostima i dešavanjima u obrazovanju odraslih, o zemljama učesnicama i njihovim obrazovnim sistemima, zahtjevima za projektno partnerstvo, kreiranje zajednica u području prakse i sl.
Na platformi se mogu pronaći teme koje su namijenjene za: podršku onima koji uče kroz prikaz ključnih oblasti kao što su barijere u učenju, imigranti, starija lica, lica sa invaliditetom, socijalna inkluzija, potvrđivanje prethodnog učenja i sl; razvoj sredine za učenje gdje korisnici platforme mogu pronaći sadržaje u okviru oblasti koje se odnose na učenje u zajednici, E-učenje, učenje u zatvorima, neformalno i informalno učenje, škole koje pružaju drugu priliku za učenje, učenje na radnom mjestu; razvoj životnih vještina u okviru čega sekorisnicima daje prostor za unapređenje kompetencija u oblasti finansijske pismenosti, stranih jezika, kulturnog obrazovanja, osnovnih vještina, preduzetništva, zdravstvene pismenosti; dodatno informisanje o politikama u oblasti obrazovanja odraslih prevashodno imajući na umu evropske politike, projekte i finansiranje, nacionalne i regionalne politike i njihovo finansiranje kao i najbolje prakse u oblasti istraživanja i vrednovanja značajno mogu doprinijetu profesionalnom razvoju korisnika platforme; unapređenje kvaliteta u oblasti obrazovanja odraslih kroz teme vezane za mjerenje uticaja, profesionalni razvoj, akreditaciju ustanova za obrazovanje odraslih, osiguranje kvaliteta, profesionalno iformisanje i savjetovanje, metode podučavanja i sl. takođe mogu bitno uticati na profesionalni razvoj stručnjaka iz oblasti obrazovanja odraslih.