Za internet bez preuveličavanja možemo reći da je jedan od najvećih izuma novije istorije. Od njegovog počeka pa do danas, njegov značaj ali i mogućnosti koje nudi ubrzano se umnožavaju. Prije svega, postao nam je dostupan ogroman broj informacija. Ni u jednoj biblioteci na svijetu ne bi uspjeli pronaći toliko podataka na jednom mjestu. Takođe, u potpunosti je promijenio načine komunikacije. Možemo razgovarati sa jednom ili više osoba istovremeno bez obzira na udaljenost, imati ih na video pozivu, pratiti lajv („live“) uključenja, slati poruke i reakcije, učestvovati u VR četovima... Na ovaj način nam je omogućeno da se umrežimo sa nama dragim ljudima ali i potpunim strancima. U značajnoj mjeri je ovo povezalo ljude ali je na neki način napravilo barijeru u „offline“ komunikaciji. Sve manje se govori, sve više dopisuje, a virtuelni život postaje značajniji od onoga što se oko nas dešava.
Internet nije promijenio samo način komunikacije, već i brojne aktivnosti koje su dio naše svakodnevice. Sve je veći broj pametnih gadžeta koji obavljaju poslove umjesto nas. Tako danas imamo pametne sijalice, robote usisivače i druge pametne kućne aparate koji su povezani na internet. Njima možemo upravljati na glasovnu komandu ili na dugme, čak i kada nismo u njihovoj neposrednoj blizini.
Zahvaljujući velikom broju sajtova i aplikacija ne moramo obilaziti prodavnice. Bilo da želimo da nešto kupimo ili pak samo razgledamo, sve nam je dostupno na jedan klik. Ovako štedimo vrijeme i druge resurse. Ono što je zaista revolucionarno je da nove generacije mogu pratiti nastavu pa čak i raditi od kuće, iz parka, kafića ili sa bilo kog drugog mjesta. Tehnologija je toliko napredovala da je čak moguće raditi testove i vršiti ostale provjere znanja preko interneta bez bojazni od bilo kakvog vida zloupotrebe dostupnih resursa. Napredovanje tehnologije, digitalizacija i urbanizacija doveli su do nastanka novih zanimanja vezaniih za rad na računaru posebno pogodnih za mlade koji se odlično snalaze sa novim tehnologijama. Na ovaj način omogućen je i rad za inostrane firme i organizacije bez napuštanja mjesta življenja.
Nisu sve inovacije modernog doba vezane za internet. Sve je više organizacija koje se bave mladima i njima važnim pitanjima. Korist od njih je višestruka: podizanje svijesti o relevantim pitanjima, borba za prava mladih, te uključivanje mladih u društvene tokove. Mladi mogu biti članovi ili volonteri omladinskih organizacija. Tako stiču znanje, iskustvo i vještine koje su im potrebne za dalji rad i profesionalni razvoj bez obzira čime se bave. Osim prilike za rad, mladima je dostupna široka lepeza neformalnih vidova edukacije poput seminara, kampova, kurseva i drugo.
Ništa manje nisu značajni ni brojni programi mobilnosti. Putovanja više nisu privilegija imućnih. Zahvaljujući svom znanju i vještinama, mladima se otvaraju brojne mogućnosti za dobijanje stipendija. Postoji niz projekata koji omogućavaju mladima da putuju i da se usavršavaju širom cijelog svijeta. Među popularnijima su svakako Erasmus+ programi koji pružaju priliku mladima da se obrazuju kroz formalne i neformalne kanale edukacije, rade ili volontiraju na duži ili kraći period u brojnim zemljama Evrope. Work 'n' Travel je jedan od najaktuelnijih i najdostupnijih programa kada je u pitanju rad u inostranstvu, konkretno u Americi.
Činjenici da mladi imaju povlašćeni status govori u prilog da oni ubiraju niz povoljnosti. U svijetu je zaživjela ideja da mlade treba što više uključivati u sve društvene tokove, a da je prečica za to uvođenje povlastica i povoljnosti. Na globalnom, a ponegdje i na lokalnom nivou, postoje kartice ili aplikacije koje ovoj ciljnoj grupi omogućavaju uštedu. Primjeri ovoga bile bi „cashback“ aplikacije (aplikacije za povraćaj novca), ISIC i EYCA. Kod nas je najzastupljenija ova potonja. EYCA kartica kroz brojna partnerstva omogućava niz popusta licima uzrasta od 13 do 29 godina u oblastima koje su mladima najprivlačnije poput kulture, edukacije, sporta, rekreacije, putovanja, ugostiteljstva, kupovine, ljepote i zdravlja. Popusti koji se mogu ostvariti su i do 50%, a važe i u ostalim evropskim državama.
Sve ove i brojne druge inovacije omogućile su mladima da troše manje vremena i novca na svoje obaveze, a više na ono što ih ispunjava i usrećuje.
Ovaj članak je nastao kao dio projekta "Fokus na vještine" koji je podržan od strane Ministarstva prosvjete.